poniedziałek, 11 marca 2013

Beszamel

 
Bardzo prostu w przygotowaniu sos, choć czasami jest kapryśny i nie wychodzi..ale blender to świetna alternatywa, aby go doprowadzić do posłuszeństwa. Składa się z masła, mąki, mleka i gałki muszkatołowej a także soli i pieprzu, można go modyfikować
wedle uznania i upodobań smakowych. Świetny sos do lasagni, zapiekanek z makaronu i nie tylko, mięs, pizzy, nadziewanego canneloni. Genialnie "wspiera" inne smaki, nie burzy smaku potrawy, to idealna baza do dań. W przygotowaniu, bardzo ważny jest każdy etap, cierpliwość się tutaj przydaje, nie można przeskoczyć z jednego kroku do drugiego, przyspieszyć całego procesu. Tak jak pisałam na początku, jeśli powstaną Wam grudki, pamiętajcie, że możecie użyć miksera i sos znowu będzie gładki, a w razie konieczności dodać odrobinę więcej mleka.

Składniki (podwójna porcja na np. dużą lasagne):
  • 1/4 kostki masła
  • 3 łyżki mąki
  • 2 szklanki mleka
  • sól, pieprz, gałka muszkatołowa

W naczyniu o grubym dnie rozpuszczamy masło i powoli dodajmy mąkę, szybko rozprowadzając go w tłuszczu trzepaczką, aby nie powstały nam grudki. Zanim mąka się zarumieni dolewamy mleka i ponownie energicznie go mieszamy. Gotujemy beszamel, aż zgęstnieje i doprawiamy do smaku solą, pieprzem i gałką muszkatałową. Jeśli powstaną jakieś grudki to spokojnie, albo przelewamy sos przez sitko i pozbywamy się grudek, albo blendujemy beszamel - i problem z głowy... Chociaż lepiej jak wyjdzie nam od razu, bo zaoszczędzimy czasu i brudnych naczyń.

1 komentarz: